Polacy po wejściu do UE

Kiedy Polska znajdzie się w Unii Europejskiej, najbardziej potanieją samochody i bilety lotnicze. Co natomiast podrożeje/potanieje?

Żywność
Niektóre towary, takie jak mięso wołowe, mogą podrożeć o kilkanaście procent, bo ich cena na rynku UE jest wyższa. Stanieją pewnie o ok. 1/5 zboża, bo będą dotowane dopłatami bezpośrednimi. Nie zmienią się za to ceny wieprzowiny - kosztuje ona już teraz tyle, ile w Unii Europejskiej. Mogą wzrosnąć ceny warzyw i owoców (truskawek, wiśni i malin), bo ich producenci będą mogli eksportować je na rynki unijne bez ograniczeń, a więc mniej trafi ich na rynek krajowy.

Alkohole
Z chwilą, gdy staniemy się częścią UE, znikną cła na granicach między nami a innymi członkami Unii. To spowoduje m. in. automatyczny spadek cen alkoholi pochodzących z tego obszaru. Różnica sięgnie kilkunastu procent. Natomiast, wyraźnie podrożeją wszystkie gatunki papierosów, bo akcyza na nie w Unii Europejskiej jest kilkakrotnie wyższa. Ceny dosłownie poszybują i na paczkę dobrych papierosów, za którą dziś płacimy 6-7 zł, wydamy aż 20.

Samochody
Spadną ceny aut produkowanych poza UE. Obecnie obłożone są one cłem 35%, a z chwilą wejścia Polski do Unii Europejskiej cło będzie wynosiło 10%. Na samochody z UE, cła w ogóle nie będzie. Ich cenę w zależności od regionu ukształtuje rynek. Teraz różnice pomiędzy poszczególnymi krajami dochodzą do 40%! Oczywiście, będzie można pojechać po samochód, gdzie się chce. Np. w Hiszpanii są one w tej chwili najtańsze. Można być pewnym, że w Polsce będą one miały swój serwis.

Paliwa
Na pewno zdrożeje benzyna i to mimo, że akcyza na paliwo w Polsce jest podobna do tej w krajach UE. Wzrost cen prawdopodobnie wyniknie z narzuconego rządowi przez Unię obowiązku utworzenia rezerw paliwowych równych 90-dniowemu krajowemu zapotrzebowaniu. Rząd ustawą wyegzekwuje to od producentów paliw. Kilkakrotnie wzrosną koszty składowania paliw, droga będzie też budowa nowych zbiorników. Zapłacą za to najpierw firmy paliwowe, które zapewne wkrótce odbiją sobie te wydatki w cenie paliw. Szacuje się, że tylko ten czynnik spowoduje podwyżkę benzyny o 10 groszy na litrze przez najbliższe kilka lat. Później ceny wrócą do wcześniejszego poziomu.

Banki
Na nasz rynek wejdą zachodnie banki i konkurencja między nimi, a naszymi bankami obniży np. ceny kredytów. Znacznie tańsze będą bilety lotnicze. Już od 2004 r. europejskie linie będą mogły obsługiwać połączenia w Polsce, także te wewnętrzne. W Europie istnieją tanie linie, które oferują np. przelot z Genewy do Paryża, za równowartość stu złotych. Z Warszawy do Berlina będą liczyć podobnie.